KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO PSYCHOLOGA ?

Dzieci nawiązują kontakt z dorosłym nie tylko poprzez dialog i komunikację niewerbalną.

W świecie dzieci bardzo ważną rolę odgrywa zabawa. Dzięki zabawie najmłodsi w sposób naturalny i autentyczny uczą się nawiązać relacje z otoczeniem. Zabawa staje się łącznikiem poprzez który możemy poznać świat dziecka, a my-dorośli, mamy możliwość modelowania świata zachowań i emocji swoich podopiecznych.

Jest to ważny do podkreślenia aspekt relacji pomiędzy dziećmi a dorosłymi. Z niego bowiem wywodzi się podstawowa metoda pracy psychoterapeuty dziecięcego. Psycholog, psychoterapeuta dziecięcy właśnie poprzez zabawę ma możliwość skorygowania niekorzystnych zachowań lub doświadczeń dziecka w gabinecie psychoterapeutycznym. W jakich momentach taka pomoc może okazać się potrzebna?

Najczęstszym powodem zgłoszenia się do psychologa dziecięcego są objawy. Mamy tutaj na myśli różnego rodzaju zachowania dziecka, które swoją intensywnością lub odmiennością od dotychczasowych zachowań niepokoją rodziców.

Najbardziej widoczne to zachowania agresywne, lękowe, związane z obniżeniem nastroju lub/i trudną sytuacją w jakiej znalazło się dziecko.

Takie zgłoszenia stawiają niekiedy rodziców przed koniecznością szybkiego skonsultowania dziecka ze względu na nasilony charakter objawów lub wpływ na społeczne funkcjonowanie dziecka.

Chcielibyśmy zaciekawić Państwa objawami, które nie mają tak intensywnego przebiegu, a które mogą pomóc na wcześniejszym etapie wychwycić trudności dziecka i pomoc mu w ważnym dla niego momencie.

Dla dziecka “tu i teraz “ jego życia to: dom, rówieśnicy, żłobek, przedszkole lub szkoła.

Gdy na którejś z płaszczyzn dochodzi do niepowodzeń, trudności, naturalnym procesem jest, gdy stabilność dwóch pozostałych płaszczyzn pomaga mu przetrwać tzw. kryzys

Trudniejsza sytuacja to taka, gdy na dwóch z płaszczyzn dochodzi do niepowodzeń i zostaje jedna spokojnie funkcjonująca.

Nie oznacza to natychmiastowej pomocy dziecku w formie psychoterapii ale może być predyktorem pogorszenia się funkcjonowania dziecka na tyle, żeby zająć się nim z pozycji rodzicielskiej bardziej troskliwie np. poprzez poświęcenie mu większej ilości uwagi i wzmacnianiu go w takich chwilach (nie krytykujmy intensywności jego przeżywania bo świat dziecka to inne problemy jak u dorosłych).

Uwrażliwienie Państwa na takie sytuacje może pomóc dziecku przejść trudności z Państwa pomocą i wzmocnić je jeszcze bardziej. Jeżeli pomimo prób lub po prostu ze względu na skalę problemu, charakter dziecka widzicie Państwo przedłużające się w czasie trudności w dwóch płaszczyznach, zachęcamy do skorzystania z pomocy psychologów dziecięcych.

Kontakt z nimi na wczesnym etapie może mieć znaczący wpływ na późniejsze funkcjonowanie dziecka, gdzie kolejne lata mogą sprzyjać nagromadzeniu problemów.